Więc to nie jest tak, że można wszystko samemu. Warto od kogoś coś brać, ale podmiotowo, dowiedzieć się, zainteresować się, poczuć. Wiążę to ze świadomością, umiejętnością rozumienia, widzenia samego siebie.

To, co trzeba koniecznie zmienić, to jest myślenie o edukacji, jakiejkolwiek. Trzeba tworzyć sytuacje edukacyjne, w których ludzie się uczą, a nie są uczeni. Na tym polega edukacja, żeby z miłością i życzliwością patrzeć na ten proces u ludzi. Wbrew pozorom, jak się to tworzy, tego nie można zrobić w 5 minut.

 
Kiedyś zrobiliśmy takie zajęcia – urzędnicy, ludzie biznesu, ludzie zajmujący się edukacją, ekologią. Oni wszyscy mówią różnymi językami, są z różnych planet. Bez współpracy tych odmiennych od siebie światów nic się nie zmieni.

Główną ideą Akcji Empatia jest tworzenie sieci, czyli współpraca osób, które są w tym samym paradygmacie. W związku z tym mogą podejmować współpracę empatyczną, czyli czego ty potrzebujesz, czego ja potrzebuję, pogadajmy. Moim zdaniem ludzie w większości wypadków nie potrafią rozmawiać. Istotą rozmowy jest słuchanie.

Ludzie jak mają mówić, to mają mówić językiem nastawionym na szukanie porozumienia. Nie musimy się zgadzać, ale się porozumiewamy. Jeśli chcesz wejść w dialog to uważaj, bo możesz się zmienić (...)”.

 

 

Odcinek podcastu znajdziesz w aplikacjach:  Spotify   Apple Podcast  Google Podcasty