Identyfikacja systemu

Jeśli wszyscy sadziliby drzewa, rozdawali koce bezdomnym lub zgłaszali się na ochotnika do zbierania śmieci, to nie ma wątpliwości, że świat byłby lepszym miejscem. A gdybyśmy powiedzieli_ały Ci, że te problemy mogłyby całkowicie zniknąć, a ty mógłbyś_łabyś przyczynić się do ich rozwiązania?

Poniżej przedstawiamy ideę zmiany systemowej i pokazujemy, jak nasz przyjaciel Covi drążył temat, by znaleźć źródło problemu w swojej społeczności.

Jest wiele sposobów dokonywania pozytywnych zmian w świecie. Tutaj zaczynamy odkrywać, jak zmiana systemu może przynieść długoterminowe, radykalne rozwiązanie problemów, z którymi się borykamy.

 

 

Wybór systemu

Słuchaj i wybieraj mądrze. 
Czasami najtrudniejsze w znalezieniu rozwiązania jest brak pomysłu gdzie go w ogóle szukać. Ale dzięki słuchaniu, cierpliwości i pokornemu podejściu, Covi rozpoczyna swoją podróż ku zmianom.

Dołączamy do niego kiedy zaczyna analizować problem i podejmuje pierwsze kroki, by zrozumieć systemy wpływające na lasy. Gdy dowiesz się więcej o danym problemie, zobaczysz, że różne systemy w różny sposób oddziałują na to, co widzimy.

Chociaż każdy z systemów może okazać się istotny i wpływać na konkretny problem w dobry lub zły sposób, nie każdy można lub trzeba zmieniać. Covi wybrał odpowiedni system, w który wdrożył swoje pomysły na zmiany. Ty też możesz to zrobić, nawet jeśli oznacza to podjęcie mniejszych kroków.

 

 

Głębsza analiza

Zidentyfikowaliśmy już poszczególne systemy i nadszedł czas, aby wybrać ten z nich, który należy zmienić. Ale jak można zmienić system?

Obserwuj, jak Covi wykorzystują metodę 5R. Analizuje on swoje systemy pod kątem zasobów (resources), ról (roles), relacji (relatioships) i zasad (rules), żeby zobaczyć, jak można zmienić ich rezultaty (results). Jest to być może najtrudniejsza część drogi, ale to właśnie w niej teoria staje się praktyką – widzimy, jak działania wywołują reakcje w systemie.

I na koniec, opracowanie deklaracji zmiany da Ci jasny cel i wizję na przyszłość. Jak pokazują nam Marco i Covi, systemy mogą zmienić naszą perspektywę tego, jak poruszać się naprzód, aby rozwiązać najważniejszy dla nas problem.

 

Narzędziownik

Przejrzyj przygotowane przez nas narzędzia i znajdź zadania do samodzielnej pracy.

 

 

 

Artykuły

Przeczytaj wybrane przez nas artykuły, a dowiesz się więcej.

 

 

 

Przejdź dalej do

Wybór działania