Wokół wizji

Raj Jayadev opowiada o swojej wizji zmiany systemowej w krótkim filmie „O 1862 lata mniej w więzieniu”. Dzięki nowej narracji, w której lata „odsiadki” zamieniono na mówienie o oszczędności czasu, Raj kreuje porywającą i inspirującą wizję. Co więcej, pozwala odbiorcy i odbiorczyni odnaleźć w tej wizji miejsce dla siebie.

Tego właśnie dziś szukamy - wizji, która wciąga kolejnych światozmieniaczy i światozmieniaczki. Pamiętaj, żaden wizjoner i żadna wizjonerka nie spełnili_ły swoich marzeń działając samemu_ej. 

W części Definiowanie problemu wybrałeś_aś problem, którym chcesz się zająć. Spróbuj teraz odwrócić tę frazę tak, by powstało zdanie pozytywne – pierwsza wersja twojej wizji. To jednocześnie odpowiedź na pytanie, jak chcesz żeby wyglądał świat w obszarze, w którym działasz.

 

Zmiana systemu opiera się na współpracy, a współpraca nie polega na tym, że ktoś ma wizję, a inni dają pieniądze. To praca na wspólnej wizji i zapraszanie ludzi na pokład do pracy nad tą wspólną wizją. To jest to, co naprawdę się liczy.

- Frank Hoffman, członek Ashoki

Buduj sieci i wpływ

Aby dążyć do urzeczywistnienia wizji i osiągnięcia zmiany, nie da się pracować w pojedynkę. Potrzebujemy innych aktorów i aktorek systemu, by działali_ły razem z nami. Zajrzyj do zadania po prawej, które pomoże ci w refleksji.

Przekonywanie innych do współpracy to trudna sztuka. Zastanów się, jak inni_e aktorzy i aktorki widzą systemy, w które się angażujesz. Jak wiesz, punkt widzenia zależy od ról i relacji w systemie. 

 

 

 

Jeśli jesteś doświadczonym_ą changemakerem lub changemakerką, zapewne w pracy z interesariuszami i interesariuszkami wykorzystujesz informacje o swoich dotychczasowych osiągnięciach. Skąd wiesz, że tworzysz realny wpływ społeczny? Użyj standardów sprawozdawczości, które pomogą ci stworzyć przejrzyste raporty z Twoich działań. Warto zrobić to dla innych, ale także dla siebie. Dzięki temu upewnisz się, że podążasz w stronę planowanej zmiany.

 

 

Finansuj

Wśród ważnych aktorów i aktorek w naszej sieci z pewnością znajdą się ci, którzy_re finansują nasze działania. Organizacje non-profit w Polsce nieustająco zmagają się z wyzwaniami ekonomicznymi. Dlatego warto szukać rozwiązań pozwalających na zdobywanie stałych przychodów. Wśród wielu sposobów pozyskiwania finansowania wymienić można inwestycje pozytywnego wpływu (impact investing) lub filantropie z zaangażowaniem kapitału ryzyka (venture philantropy). Zarówno w trakcie tworzenia nowego przedsiębiorstwa społecznego, jak i później na każdym etapie jego rozwoju, należy przyglądać się niebanalnym rozwiązaniom rynkowym. 

Ten rozdział Bazy wiedzy będziemy stale rozwijać, by wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i przedsiębiorczyń społecznych. Tymczasem zapraszamy do skorzystania z dwóch źródeł prezentujących listy potencjalnych źródeł finansowania:

Jeśli słyszałeś o funduszu, inwestorze lub inwestorce albo akceleratorze, które wspierają projekty o pozytywnym wpływie i uważasz, że powinien_na się on_a znaleźć na liście – wypełnij formularz.

Zapraszamy do regularnego odwiedzania partnerskiego portalu ngo.pl, który oferuje aktualności związane z trzecim sektorem. Można tam znaleźć informacje dotyczące otwartych konkursów grantowych, programów partnerskich i działań rozwojowych. Koniecznie zapoznaj się z serią materiałów Pod lupą: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku?.

 

Narzędziownik

Przejrzyj przygotowane przez nas narzędzia i znajdź zadania do samodzielnej pracy.

Artykuły

Przeczytaj wybrane przez nas artykuły, a dowiesz się więcej.

 

 

 

Przejdź do