Kiedy już wiesz, jakim problemem chcesz się zająć, zastanów się, jakie działania będą najbardziej efektywne.
Istnieje wiele narzędzi do kreowania rozwiązań. Możesz sięgnąć po te pochodzące z sektora biznesu, jak metodologie design thinking lub kanwa modelu biznesowego. Zapraszamy też do zapoznania się z metodami pracy Collaborative Innovation, które zostały zaprojektowane z myślą o grupowej pracy nad zagadnieniami społecznymi.
Jak wiesz, zachęcamy do działań, które rozwiązują problemy systemowo – poprzez oddziaływanie na ich głębsze przyczyny, a nie jedynie symptomy.
Zobacz, jakie kategorie rozwiązań można wyróżnić. Zastanów się, które z nich stosujesz lub chciałbyś_abyś stosować. Poniżej znajdziesz także przykłady działań Ashoka Fellows.
W tej kategorii mieszczą się wszystkie działania, które mają na celu bezpośrednie zaspokajanie potrzeb klientów lub beneficjentów.
Przykład: organizacja ColaLife, która zainicjowała dostarczanie leków w ramach istniejącej już sieci dostaw chłodzonych produktów spożywczych.
2. Budowanie kompetencji
Tu skupiamy się przede wszystkim na wzmacnianiu osób lub organizacji poprzez wspieranie ich w rozwiązywaniu problemu oraz w budowaniu wpływu społecznego.
Przykład: może to być uczenie organizacji efektywnego fundraisingu.
Dwa pierwsze rodzaje działań wiążą się z bezpośrednim wpływem na sam problem. Metody z czterech pozostałych kategorii pozwalają pośrednio wpływać na rozwiązanie problemu.
3. Rozwój wiedzy
To głównie rozwijanie nowych technologii i idei, prowadzenie badań i analiz, a wszystko po to, żeby rozwiązywać problem efektywniej. Tak zgromadzona wiedza generuje wpływ pośredni, ponieważ inni będą z niej korzystać, dążąc do rozwiązania problemu.
Przykład: podręczniki i raporty wydawane przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, które bada i wspiera organizacje pozarządowe w Polsce.
4. Budowanie „ruchu” i zmiana zachowań
Mobilizacja społeczna, zrzeszanie i zachęcanie do podjęcia określonych działań to główne czynności w tej kategorii. Projektowanie kampani społecznych i tworzenie oddolnych ruchów polega się na zmobilizowanych osobach i organizacjach, które osiągną pożądany wpływ. powoduje pośredni wpływ na rozwiązanie problemu.
Przykład: ruch mobilizacji młodych wyborców Bite the Ballot, który działa na rzecz demokracji młodzieżowej.
5. Rozwój ekosystemu
Oznacza pracę na rzecz podniesienia jakości działania całego systemu, poprzez wzmocnienie współpracy lub wprowadzenie nowych standardów.
Przykład: certyfikat Fairtrade, który obejmuje tworzenie i kontrolę standardów, a także pomoc w ich osiąganiu. Po otrzymaniu certyfikatu wyróżnione produkty są obejmowane działaniami marketingowymi i szeroko promowane.
6. Rzecznictwo
To wszystkie działania podjęte na rzecz wpływu na zmiany w prawie i regulacjach. Rzecznictwo może dotyczyć zarówno ustroju państwa, jak i odnosić się do systemów międzynarodowych czy instytucji prywatnych.