minuty
Antydepresant o klimacie
Seria podcastów „Dobrze zrozumieć” powstała w ramach kampanii społecznej To działa. To cenna inicjatywa na społecznej mapie Polski, dzięki niej możemy poznać działaczy i działaczki, changemakerów i changemakerki, którzy_e wprowadzają zmiany na różnych poziomach (więcej o poziomach zmian poczytaj tutaj).
W ciągu najbliższych 30 lat z powodu zmian klimatycznych może dojść do załamania ekosystemu, wzrostu poziomu mórz zagrażającego miastom, coraz więcej ludzi odczuwa tzw. depresję klimatyczną. Zaszły już nieodwracalne zmiany, ale czy to znaczy, że już nic nie możemy zrobić?
Zapraszamy do przesłuchania ciekawej rozmowy, w której o koniecznych zmianach systemowych na rzecz ochrony klimatu opowiadają Jadwiga Klata, aktywistka z Extinction Rebellion Polska, oraz Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. Rozmowę prowadzi Marta Cyran.
„Zmiana diety to jest jeden z bardzo niewielu rodzajów działań, które możemy podjąć, które są naprawdę głęboko znaczące. Ci z nas, którzy w tym momencie żyją w świecie, w którym się lata samolotami, to również drastyczne ograniczenie tego działania ma znaczenie. Ale jak bym miał z mojej perspektywy powiedzieć, co jest tak naprawdę fundamentalne, co każdy z nas może zrobić indywidualnie, to ja bym tutaj poszedł myślą jednego z liderów ruchu klimatycznego, Billa McKibbena, który w odpowiedzi na pytanie, co każdy z nas może zrobić indywidualnie odpowiada: przestać działać indywidualnie. Ponieważ to jest istotne.”
„To, co możemy zrobić, żeby naprawdę zmienić coś w sprawie klimatu, żeby w ogóle coś zmienić na świecie, to szukać tego, co nas wspiera i co nam daje sprawczość. Jeżeli ty poczujesz sprawczość segregując śmieci, jak starsze osoby dla których to jest bardzo duża zmiana, oni czują, że to jest codzienna cegiełka, która mogą dołożyć do zmiany. Ale jeżeli Ty czujesz, że to jest dla Ciebie za mało albo niejedzenie mięsa ma być dla Ciebie problemem, wynika u Ciebie z poczucia winy, to rób co innego. Dla mnie rośnięcie jako ludzie i też rośnięcie jako wspólnota, szukanie więzi i wspólnej siły to jest największa zmiana, którą my możemy zrobić.”