Odzyskiwanie przedsiębiorczości społecznej

 

 

 

Nie potrzebujemy więcej firm społecznych, potrzebujemy więcej zmian społecznych

Daniela Papi-Thorton podkreśla różnicę między założycielem lub założycielką firmy społecznej a liderem lub liderką zmiany systemowej. Następnie analizuje, w jaki sposób mówimy o przedsiębiorczości społecznej, jak ją sponsorujemy i jak kształcimy jej przedstawicieli i przedstawicielki, a także co należy zmienić w naszych systemach edukacji i finansowania, aby napędzać większą liczbę liderów i liderek do zmiany systemowej.

Jej wykład jest przydatny dla każdego_ej, kto interesuje się zmianą społeczną, dla edukatorów i edukatorek pragnących uczyć kolejne pokolenia liderów i liderek zmiany systemowej oraz dla wszystkich, którzy słyszeli termin przedsiębiorczość społeczna, ale chcą wiedzieć o co tak naprawdę chodzi. 

Daniela ma unikalne spojrzenie na przedsiębiorczość społeczną, wypracowane w wyniku sześcioletniej pracy na rzecz zmiany społecznej w Kambodży oraz podczas pełnienia funkcji edukatora w Oxford's Saïd Business School. Gdy lider lub liderka, wolontariusz lub wolontariuszka skupia się na roli przedsiębiorcy lub przedsiębiorczyni społecznego_ej jako bohatera lub bohaterki, może mieć to na niego_nią negatywny wpływ. Zamiast bohaterstwa, które prelegentka opisuje słowem „heropreneurship” (przedsiębiorca-bohater lub przedsiębiorczyni-bohaterka), Daniela proponuje narzędzia i otwiera nowe perspektywy. Dzięki temu można wesprzeć nauczycieli i nauczycielki, rodziców i początkujących twórców i twórczynie zmian w zrewidowaniu swojej pozycję i pomóc im przemyśleć sposób, w jaki uczą, finansują i motywują przedsiębiorców i przedsiębiorczynie społecznych_e.