minut
“Rosnąć w poczuciu sprawczości” - mapa wsparcia dla młodych osób zmieniających świat
Diagnoza stanu ekosystemu wsparcia młodzieży i młodych dorosłych w poczuciu sprawczości i ich aktywizacji do działalności społecznej.
Zapraszamy do lektury!
Rosnąć w poczuciu sprawczości
Diagnoza stanu ekosystemu wsparcia młodzieży i młodych dorosłych w poczuciu sprawczości i ich aktywizacji do działalności społecznej
Istnieje powiedzenie, które celnie opisuje rozwój człowieka mówiące, że aby wychować dziecko, potrzebna jest cała wioska. Podobnie jest z przedsiębiorczymi osobami, które chcą działać społecznie. Osoba, która widzi potrzebę zmian i chce odważnie wziąć sprawy w swoje ręce często potrzebują odpowiedniego zaplecza. Na początkowym etapie, także otoczenia jej troską i wsparcia.
Organizacje wspierające changemakerów i changemakerki tworzą złożony ekosystem, w którym te osoby poruszają się w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania stojące na drodze do wdrożenia rozwiązań. Ten ekosystem porównać można do miasta, w którym poszczególne miejsca mają różny charakter i role. Ashoka rozwinęła tę metaforę. Zachowując szacunek dla wyjątkowości podejść i niuansów różnorodnych ofert, Ashoka wskazała na pewne kategorie działań służących wsparciu młodych osób changemakerskich.
Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem: